NEWS
Mało kto spodziewał się czegoś takiego 🫢
Karol Nawrocki bez zaproszenia na szczyt w Gdańsku. Rzecznik rządu zabrał głos
Prezydenta Karola Nawrockiego zabraknie na gdańskiej Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy, o czym informują Polska Agencja Prasowa i TVN24. Głos zabrali zarówno przedstawiciele rządu, jak i ukraińskiej dyplomacji, tłumacząc, dlaczego głowa państwa nie dostała zaproszenia. Sprawa ma bezpośredni związek z napięciami na tle historycznym.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz przekazał mediom, że Karol Nawrocki nie weźmie udziału w zaplanowanej w Gdańsku konferencji.
„Prezydent nie został zaproszony, więc nie wybiera się na imprezę, na którą nie został zaproszony przez pana premiera Donalda Tuska. Nie wybiera się też żaden z podległych mu urzędników z uwagi na brak zaproszeń” – powiedział Przydacz.
Minister doprecyzował, że według jego wiedzy „zaproszenie wspólne było wystosowywane przez premiera Tuska i prezydenta Zełenskiego” do partnerów zagranicznych, a więc dokumenty trafiały do gości z podpisami szefa rządu i prezydenta Ukrainy, z pominięciem polskiej głowy państwa. Przydacz podkreślił przy tym, że organizacja szczytu „to jest inicjatywa w pełni rządowa”.