NEWS
Kolejna osoba odwołuje! Zobacz w komentarzu
Najpierw Zełenski a teraz ona! Kolejna ważna osoba nie przyjedzie do Polski
Zełenska miała również uczestniczyć w wydarzeniu organizowanym w Europejskim Centrum Solidarności.
Jej nieobecność jest szczególnie zauważalna, ponieważ od początku wojny regularnie reprezentuje Ukrainę podczas międzynarodowych spotkań.
Pierwsza dama angażuje się przede wszystkim w tematy pomocy humanitarnej.
Występuje także przy okazji wydarzeń dotyczących edukacji, wsparcia psychologicznego i pomocy ofiarom rosyjskiej agresji.
Dlatego jej udział w gdańskich wydarzeniach towarzyszących był postrzegany jako ważny element programu.
Decyzja o odwołaniu wizyty zapadła w bardzo delikatnym momencie.
Relacje Polski i Ukrainy znalazły się pod silną presją po decyzji prezydenta Karola Nawrockiego.
Decyzja o odwołaniu wizyty zapadła w bardzo delikatnym momencie.
Relacje Polski i Ukrainy znalazły się pod silną presją po decyzji prezydenta Karola Nawrockiego.
Polski prezydent zdecydował o odebraniu Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego.
Była to reakcja na nadanie jednej z ukraińskich jednostek wojskowych imienia „Bohaterów UPA”.
Ten krok wywołał w Polsce szeroką krytykę.
Dla wielu Polaków UPA pozostaje symbolem zbrodni popełnionych na polskiej ludności cywilnej, przede wszystkim na Wołyniu.
Po stronie ukraińskiej decyzję Nawrockiego odebrano jednak jako bardzo mocny i dotkliwy gest.
Sprawa szybko przerodziła się w poważniejszy spór dyplomatyczny.
Wołodymyr Zełenski poinformował później, że odesłał Order Orła Białego do Polski.
Następnie część ukraińskich polityków zaczęła zwracać przyznane im wcześniej polskie odznaczenia państwowe.
Wśród nich znaleźli się przedstawiciele administracji prezydenckiej.
Do gestów protestu dołączyli także reprezentanci ukraińskiej dyplomacji.
Polskie odznaczenia zwracali również byli prezydenci Ukrainy.
W efekcie spór o order przestał być sprawą jednej decyzji.