NEWS
Nagłe doniesienia
Referendum klimatyczne. Pałac Prezydencki pracuje nad nową wersją, tak może brzmieć pytanie
Pałac Prezydencki nie rezygnuje z pomysłu referendum dotyczącego unijnej polityki klimatycznej. Po odrzuceniu pierwszego wniosku przez Senat współpracownicy Karola Nawrockiego pracują nad nową wersją pytania. Jak ustaliła Wirtualna Polska, tym razem ma ono zostać sformułowane inny sposób. W tle trwa jednak polityczna gra – zarówno Pałac, jak i koalicja rządząca zdają sobie sprawę, że temat kosztów transformacji energetycznej może odegrać dużą rolę w przyszłorocznej kampanii.
Pierwsze referendum wywołało burzę. Kontrowersyjna treść pytania
Pierwszy wniosek referendalny zgłoszony przez Karola Nawrockiego został odrzucony przez Senat, jednym z powodów tego stanu rzeczy była sama treść pytania. Proponowane brzmienie zakładało pytanie obywateli: “Czy jest Pani/Pan za realizacją polityki klimatycznej, która doprowadziła do wzrostu kosztów życia obywateli, cen energii i prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej?”. Zdaniem polityków koalicji rządzącej konstrukcja pytania sugerowała odpowiedź i miała charakter polityczny.
Podczas senackiej debaty wielokrotnie podnoszono argument, że referendum w takiej formule nie spełnia standardów neutralności.
Prawdziwa odwaga w demokracji nie polega na tym, żeby ukryć tezę polityczną w znaku zapytania, lecz na tym, żeby zaufać obywatelom i zapytać ich jasno, neutralnie, bez manipulacyjnego ramowania –mówił Waldemar Pawlak.
Równie krytyczna była minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska.
Mimo odrzucenia wniosku Pałac Prezydencki od początku dawał do zrozumienia, że nie zamierza wycofywać się z referendum. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szefernaker napisał po głosowaniu: “Można odrzucić wniosek, ale nie można uciszyć obywateli”.