NEWS
URC Gdańsk: tak Donald Tusk witał przywódców. Ciepłe przyjęcie Swyrydenko i gest wobec von der Leyen
URC Gdańsk: tak Donald Tusk witał przywódców. Ciepłe przyjęcie Swyrydenko i uściski z von der Leyen
Donald Tusk zainaugurował w Gdańsku Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy. Jako gospodarz wydarzenia nie tylko otworzył obrady, ale również osobiście witał przybywających przywódców i przedstawicieli państw uczestniczących w szczycie. Szef rządu podzielił się też w mediach społecznościowych krótkim nagraniem z tego momentu.
Dwudniowa konferencja potrwa do piątku i poświęcona jest przede wszystkim międzynarodowemu wsparciu gospodarczemu oraz obronnemu dla Ukrainy. Wydarzenie odbywa się jednak w cieniu napięć na linii Warszawa-Kijów.
Pod koniec maja prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o nadaniu jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia „Bohaterów UPA”, co spotkało się z krytyką w Polsce. Z kolei 19 czerwca prezydent Karol Nawrocki ogłosił odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego.
W ostatnich dniach zarówno polskie, jak i ukraińskie media spekulowały, czy ukraiński przywódca pojawi się w Gdańsku. Ostatecznie ani Wołodymyr Zełenski, ani pierwsza dama Ołena Zełenska nie przyjechali do Polski.