NEWS
Tusk podpisał kluczowy traktat. Jest reakcja Nawrockiego Czytaj więcej:
Podpisany przez Donalda Tuska i Keira Starmera traktat o partnerstwie w zakresie bezpieczeństwa i obronności wywołał reakcję Karola Nawrockiego. Prezydent, pytany o dokument podczas wizyty w Szwajcarii, w gorzkich słowach dał do zrozumienia, że Pałac Prezydencki zbyt późno został poinformowany o przygotowywanym porozumieniu. Jednocześnie zaznaczył, że przed podjęciem decyzji musi dokładnie zapoznać się z treścią umowy.
Premier Donald Tusk udał się w środę do Londynu, gdzie wspólnie z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem podpisał traktat o partnerstwie w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Dokument ma pogłębić współpracę obu państw w obliczu zagrożeń militarnych, cybernetycznych i hybrydowych. Jak podkreślano podczas uroczystości, porozumienie ma być również sygnałem politycznym pokazującym zacieśnianie relacji Warszawy i Londynu.
Jest to sygnał do całego świata o wzmocnieniu relacji między oboma krajami — powiedział po podpisaniu dokumentu premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.
Do sprawy odniósł się także premier Polski.
Chcemy bronić bezpiecznej Wielkiej Brytanii i bezpiecznej Polski. Chcemy też chronić cyberprzestrzeń. Nowoczesne technologie powodują, że dzisiaj nikt nie czuje się bezpiecznie. Robimy to w ramach NATO, po to, żeby wzmocnić NATO – mówił Tusk.
Jak wcześniej informowała Kancelaria Premiera, lista projektów wdrażających traktat obejmuje m.in. współpracę w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych, dezinformacji i nielegalnej migracji. Dokument przewiduje także rozwój współpracy przemysłów zbrojeniowych, cyberbezpieczeństwa oraz ochrony infrastruktury morskiej, energetycznej i zdrowotnej. Porozumienie zakłada również wspólną produkcję nowej generacji pocisków obrony powietrznej średniego zasięgu, organizację szeroko zakrojonych ćwiczeń wojskowych oraz rozwój systemów obrony przeciwrakietowej.