Connect with us

NEWS

Sybiha o Nawrockim: „Stał się burzycielem, nie bez powodu otrzymuje oklaski z Moskwy”

Published

on

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha ponownie skrytykował Karola Nawrockiego po odebraniu Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego, zarzucając polskiemu prezydentowi niszczenie dorobku ostatnich lat w relacjach między Warszawą a Kijowem. Niedzielną wypowiedź szefa ukraińskiej dyplomacji opublikowano na kanale ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w serwisie Telegram.

Reakcja padła już w piątek

Sybiha był jednym z pierwszych ukraińskich polityków, którzy odnieśli się do decyzji Nawrockiego. Krótko po piątkowym wystąpieniu polskiego prezydenta opublikował oświadczenie, w którym określił ten krok jako „strategiczny błąd”, a same posunięcia głowy państwa nazwał „lekkomyślnymi działaniami”. Argumentował wtedy, że na decyzji skorzysta przede wszystkim Rosja.

Szef ukraińskiej dyplomacji zapowiedział też zwrot Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, który otrzymał w 2022 roku. Podkreślał, że to odpowiedź na pozbawienie Zełenskiego najwyższego polskiego odznaczenia państwowego. W kolejnych godzinach podobne gesty wykonali inni przedstawiciele władz Ukrainy, a następnie byli prezydenci tego kraju.

„Zniewaga ukraińskiego żołnierza”

W niedzielę Sybiha ocenił, że decyzja Nawrockiego przekreśla część wysiłków podejmowanych na rzecz poprawy relacji polsko-ukraińskich.

Nawrocki stał się burzycielem tych pozytywnych osiągnięć, które udało nam się wypracować w ostatnim czasie. Nie bez powodu otrzymuje oklaski z Moskwy — stwierdził minister.

Zdaniem szefa dyplomacji sprawa wykracza poza kwestię odznaczeń.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2026 Americadigest360