NEWS
Kolejni politycy rezygnują z odznaczeń po decyzji Nawrockiego. Pałac Prezydencki zabrał głos
Kolejni politycy rezygnują z odznaczeń po decyzji Nawrockiego. Jest głos z Pałacu Prezydenckiego
Sprawa odebrania Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego wciąż wywołuje szerokie reakcje w Polsce i Ukrainie. Karol Nawrocki uzasadniał swoją decyzję zgodą ukraińskiego prezydenta na nadanie jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nazwy „Bohaterów UPA”, jednocześnie podkreślając, że nie jest ona wymierzona w naród ukraiński ani w polskie wsparcie dla Kijowa.
W odpowiedzi Zełenski odesłał odznaczenie do Polski, a do jego gestu dołączyli także inni ukraińscy politycy, rezygnując z polskich orderów. Szczególny wydźwięk miały decyzje byłych prezydentów Ukrainy – Leonida Kuczmy, Wiktora Juszczenki i Petra Poroszenki – którzy również zrzekli się odznaczenia, wskazując, że to reakcja na odebranie go urzędującemu prezydentowi.
Spór wokół Orderu Orła Białego zaczyna wykraczać poza wymiar symboliczny i historyczny, a coraz częściej pojawiają się pytania o jego wpływ na relacje polsko-ukraińskie. Dzieje się to na kilka dni przed Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku.
Szef Kancelarii Prezydenta krytykuje decyzje ukraińskich polityków
Do sprawy odniósł się w niedzielę szef Kancelarii Prezydenta RP Zbigniew Bogucki. W wpisie na platformie X skrytykował decyzje ukraińskich polityków o zwracaniu polskich odznaczeń.
– Przedstawiciele ukraińskiej władzy odznaczenia polskie oddają lekką ręką, zapominając, że te same ręce były wyciągnięte po pomoc i ta pomoc przyszła z polskich rąk: od rządu polskiego, samorządów, organizacji pozarządowych i milionów Polaków – napisał polityk