NEWS
Polska i Wielka Brytania podpisały traktat w zakresie obronności. Jest komunikat Tuska
Premier Polski Donald Tusk oraz premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer podpisali w Londynie traktat o partnerstwie w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Dokument ustanawia prawnie wiążącą dwustronną klauzulę obronną i wyznacza ramy pogłębionej współpracy militarnej oraz technologicznej między oboma państwami.
W oświadczeniu wygłoszonym po podpisaniu dokumentu Donald Tusk wskazał trzy kluczowe obszary, którym służy nowe porozumienie. Pierwszym jest bezpieczeństwo terytorialne:
„Po pierwsze: co chcemy bronić. Bronić bezpiecznej Wielkiej Brytanii, Północnej Irlandii, chcemy bronić bezpiecznej Polski, naszych terytoriów, naszych granic”.
Drugim priorytetem jest technologia:
„Chcemy chronić cyberprzestrzeń. Nowoczesne technologie powodują, że dzisiaj nikt nie czuje się bezpiecznie i współpraca w tej dziedzinie jest istotna”.
Trzeci obszar dotyczy struktur międzynarodowych:
„Chcemy chronić nas, ale także szerszą wspólnotę. Robimy to w ramach NATO po to, żeby wzmocnić NATO. Chcemy być bardziej praktyczni, szybsi w reakcji, kiedy będzie taka potrzeba”.
Tusk dodał, że „istotą polityczną tego traktatu jest wzmocnienie solidarności europejskiej, solidarności w ramach NATO i solidarności europejsko-amerykańskiej”.
Long live the Polish-British alliance! The Northolt Treaty has been signed.